Запушен нос, хрема, синузит – как да се избавим от тях

Подсмърчате и носът ви тече или пък е толкова запушен, че можете да си поемете въздух само през устата? Хремата и запушеният нос са неприятни симптоми, че горните ви дихателни пътища се борят с нашественици, които ще искате да неутрализирате възможно най-бързо.
Хремата се появява, когато ноздрите започнат да отделят твърде много назален секрет. Излишната назална слуз води до отделянето на воднисти носни секрети към ноздрите или гърлото.
Запушеният нос се дължи на възпалението на лигавицата на носната кухина. Разширяването на кръвоносните съдове по лигавицата на носа и синусите ограничават въздушния поток, което прави по-трудно дишането през носа. Възпалението също така затруднява извеждането на секрет от носа, което води до натрупването на гъста, суха слуз.
Инфекциите на синусите могат да причинят симптоми като хрема или запушен нос, болка или неприятно напрежение в главата. Често наричаме синусовата инфекция синузит. Обикновената настинка и грипът са обичайните заподозрени за хремата или запушения нос, но и двете могат да бъдат причинени от алергии.
Как действа носът ни, за да ни защити?
Процесът на вдишване започва в носа ни, за да навлезе въздухът в белите ни дробове. Преминаването на въздуха през носа помага за филтрирането, овлажняването, затоплянето или охлаждането му и за доставката на чист въздух до дробовете.
Специална обвивка от влажна тъкан покрива областта вътре в носа ни, състояща се от много жлези, произвеждащи секрет. Тъй като бактерии, алергени, прах или други вредни частици навлизат в носа, секретът служи, за да ги улавя. Той съдържа антитела и ензими, които убиват нежеланите бактерии и вируси.
Лигавицата в носа ни включва също така много реснички, малки структури, подобни на косми. Ресничките са в непрекъснато движение и придвижват събраните вредни частици и секрета, в който са уловени, в задната част на гърлото ни. След това те се поглъщат и унищожават от киселината в стомаха ни. Секретът и частиците могат също така да бъдат изкашляни или изкихани.
Когато температурите паднат, този процес се забавя, затова и хремата и запушеният нос се появяват толкова често през есента и зимата.
Защо назалният секрет е важна част от системата на дихателните пътища?
Секретът е необходим, за да поддържа дихателните пътища влажни, за да работят правилно. Той не само предотвратява навлизането на вредни частици в белите ни дробове, но също така съдържа антитела, които помагат за унищожаването на бактериите.
Как да облекчим запушения нос?
Овлажнителите, които добавят влага към въздуха, могат да бъдат чудесно средство за успокоение на възпалените синуси. Поддържайте умерена температура, за да може влажният въздух да помогне за намаляване отока на носната лигавица и за втечняването на секретите.
Подпирането на главата на възглавници също може да спомогне за отвеждането на секретите през носа.
Капките за нос и назалните спрейове могат да облекчат запушения нос, но трябва да сте внимателни. Те носят временно облекчение, но не се борят с причинителите на заразата. Също така изсушават носната лигавица, което нарушава вродения ѝ имунитет. Прекомерната употреба на назални спрейове може да доведе до подуване и затваряне на носните проходи, както и до привикване към действието им.
Пийте повече течности – повече вода, чай, фреш или супи. Хидратацията намалява напрежението върху синусите и облекчава подуването на лигавицата.
Поставянето на топъл компрес на носа и челото няколко пъти на ден може да помогне за облекчаване на симптомите на запушения нос. Ако не искате да използвате компрес, навлажнете кърпа с топла вода и я поставяйте върху лицето си няколко пъти на ден.
Потърсете естествено облекчение със силата на природата. Растителни лекарствени продукти като Есберитокс, обединяват лечебната сила на растения като бял кедър, диво индиго и ехинацея. Ехинацеята увеличава активността на клетките, които разпознават и унищожават вирусните патогени. Дивото индиго ускорява производството на антитела, които неутрализират патогените. А белият кедър подобрява имунната система и съкращава продължителността на боледуването.
За разлика от локалните средства, които временно облекчават симптомите, Есберитокс действа и директно срещу причинителите на вирусната инфекция. Синергичното действие на трите билки, комбинацията от които се съдържа единствено в Есберитокс, стимулира имунната система и действа антивирусно.
Резултатите от проведените над 20 клинични проучвания с Есберитокс потвърждават неговата висока терапевтична ефикасност, зад която стоят 90 години опит. Двойно сляпо, рандомизирано, плацебо-контролирано проучване сред 263 пациента с остра респираторна инфекция показва, че приемът на Есберитокс облекчава симптомите и съкращава с до три дни периода на боледуване1,2. Друго плацебо-контролирано клинично проучване показва, че добавянето на Есберитокс към лечението с антибиотици намалява честотата на рецидивите при бактериални инфекции на горните дихателни пътища с до 90%3,4. Есберитокс Форте (за възрастни) и Есберитокс Фемили (подходящ и за деца над 4.) са направени не само да облекчават симптомите на настинката и вирусите, но и да атакуват причинителите на вирусното заболяване.
Източници:
- Henneicke-von Zepelin, H.-H., et al., Current Medical Research and Opinion, Vol. 15 (1999): 214 – 227.
- Naser B., et al., Phytomedicine 12(10) (2005): 715 – 722.
- Stolze, H., Forth, H: „Една терапия с антибиотичен препарат е много по-ефикасна тогава, когато е комбинирана с прием на имуностимулатор“
- Hauke W., Kohler G, Henneicke-von Zepelin H.H, et al. Esberitox® as Supportive therapy when providing standard antibiotic treatment in subjects with a severe bacterial infection (acute exacerbation of chronic bronchitis). Chemotherapy 2002; 48: 259–66