Предпазва ли ни имунната система от COVID-19?

Откритието, че мутациите на коронавируса могат да бъдат по-заразни от оригинала, предизвика много притеснения и страх. Но сега учените започват да откриват нови връзки във взаимодействието между заразните микроби и техния приемник, т.е ние. Изучавайки кръвта на преболедували Covid-19 и ваксинирани, имунолозите стигат до откритието, че някои от клетките на нашата имунна система – които помнят минали инфекции и реагират на тях, може да имат способността да се променят, мутирайки заедно с мутациите на вируса. Според учените, това може да означава, че имунната ни система е развила свой собствен подход за справяне с вариантите на Covid-19.
Имунната система се нуждае от време, за да опознае врага
Нашата имунна система е сложна, взаимосвързана структура от бели кръвни клетки, антитела, сложни протеини, мрежи и органи. Някои части на системата действат буквално като бариери, които пречат на вирусите и бактериите да достигнат до органи като мозъка ни, докато други преследват и премахват нашествениците от тялото ни.
Имунната ни система е ефективна срещу много болестотворни микроби и вируси, но ѝ е нужно време, за да се запознае с врага. Тя трябва да разпознае патогена като причиняващ заболяване, преди да се заеме да го отстранява от тялото ни. В някои случаи тя се справя успешно с опасността, в други, по-тежки случаи, имунната система често се обърква и създава повече проблеми, отколкото решения.
Възрастта има значение
Промените, свързани с възрастта, влияят на имунния ни отговор и не само отслабват способността за борба с респираторните инфекции, но и намаляват ефекта на ваксините.
Както при всяка система в тялото, естественото стареене е придружено от прогресивни биологични промени в имунната система. Те водят до влошаване на нейните функции, което се доказва от повишената чувствителност към респираторни инфекции като грип и коронавирус.
При по-младите и активни хора, по-голямото изобилие от активни клетки дава способност на системата да се бори с навлизащите инфекции и да реагира успешно на чужди антигени, което води до по-леки форми на заболяването или дори асимптоматична инфекция, както се наблюдава при много хора в активна възраст, които имат положителен тест за коронавирус. Повишеното комбинирано разнообразие на антигенните рецептори в Т и В лимфоцитите им улавя по-широк спектър от чужди организми и са по-способни да се борят с нови заболявания.
От друга страна, хората под 18-годишна възраст представляват по-малко от 2% от хоспитализираните след Covid-19. С други вируси възрастните имат предимството на опита. Имунната им система вече е „обучена“ да се справя с подобен вид патогени, поради предишни инфекции или ваксинации. Covid-19 обаче показва, че при появата на нов, непознат патоген, който се разпространява бързо и глобално, имунната система на децата е по-подготвена да контролира вирусните инфекции. Различни научни изследвания започват да разкриват, че причината, поради която децата са по-подготвени срещу коронавируса, може да се крие във вродения им имунен отговор – организмът им е винаги в нисък старт, готов за бърз и груб имунен отговор срещу всякакви патогени, защото техният организъм няма все още опита от предишни инфекции.
Как да поддържаме имунната система в добра форма?
Независимо в коя възраст се намираме, е много важно да поддържаме имунната си система в добра форма и да ѝ отделяме допълнително внимание с напредването на годинките. А още по-добре е да я подкрепяме по естествен път. Приемайте храни, които са богати на витамин C, D, A, E и цинк. Най-добрият подход за предотвратяване на заболяванията е да ядете много плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, полезни за сърцето мазнини и постни протеини, за да осигурите на тялото си най-доброто разнообразие от хранителни вещества. Движението и упражненията са силно препоръчителни. Умерените натоварвания укрепват имунната система, но високоинтензивните тренировки могат да потиснат имунната функция и имунния отговор, особено ако не сте свикнали с тях. Затова най-важен е балансът.
Растителните имуномодулатори са друг ефективен начин да подсилим имунната си система с лечебните сили на природата. От една билка се извличат широк спектър от фитохимични компоненти, които могат да функционират самостоятелно или в комбинация с други подобни елементи, за още по-голям инхибиращ ефект срещу вирусите. Фитотерапията многократно е доказвала своята ефективност, включително способността ѝ да се справя с инфекциозни заболявания.
На пазара има много различни имуномодулатори за засилване на имунната система. Един от доказалите се такива продукти е Есберитокс. Използван навреме, Есберитокс се бори с вирусната инфекция още в самото начало и по този начин предотвратява нейното развитие и задълбочаване. Тройната сила на растенията ехинацея, диво индиго и бял кедър мобилизира имунната защита на тялото. Тези природни съставки имат противовирусно действие, облекчават осезаемо неприятните симптоми и скъсяват периода на боледуване с 2-3 дни. Есберитокс може да се приема профилактично или по време на започнала вече вирусна инфекция.
И разбира се, не на последно място, идва ваксинацията. Цялата идея на ваксините е, че имате адаптивна имунна система, която има памет. Създавайки лека инфекция в тялото, ваксините тренират имунната система за отговор срещу потенциалното заразяване. Без ваксина, имунната ви система може да има нужда от 10-14 дни, за да разбере, че си има работа със зловредни патогени и да организира пълномащабна атака срещу тези нашественици.