Настинка, сезонен грип и COVID-19 – как да се предпазим
Грип, настинка, коронавирус – тази зима сме изправени пред амалгама от вируси със сходни симптоми и може да ни бъде трудно да разберем от какво точно боледуваме.
В последните няколко години разпространението на сезонния грип беше ограничено от мерките, които хората предприеха, за да спрат разпространението на COVID-19, като физическо дистанциране и носене на маски.
Неслучайно тази година виждаме и експлозия на грипната епидемия, която накара някои български градове да преминат временно към онлайн обучение на учениците. Това се дължи и на факта, че след облекчаването на COVID-19 ограниченията, хората пътуват и излизат повече. В същото време имунитетът им срещу грип и настинка е отслабен заради миналогодишните ограничения, които редуцираха и разпространението на тези инфекции.
Грип, настинка или коронавирус – как да ги разпознаем
И грипът, и COVID-19 могат да бъдат фатални. Преди пандемията сезонният грип беше причината за близо 650 000 смъртни случая в световен мащаб на година.
Грипът и COVID-19 се причиняват от различни вируси, но и двете са инфекциозни респираторни заболявания, разпространяващи се чрез капки и аерозоли. Те имат подобни симптоми, включително кашлица, хрема, болки в гърлото, треска, главоболие и умора.
Обикновената настинка се причинява от риновируси и симптомите включват хрема, възпалено гърло и запушен нос. Грипът се причинява от грипния вирус и симптомите могат да включват висока температура, втрисане, болки в тялото и кашлица. COVID-19 се причинява от вируса SARS-CoV-2 и симптомите включват висока температура, умора и суха кашлица, както и загуба на вкус или обоняние.
За да знаем от какво боледуваме и правилно ли е лечението ни, диагнозата не може да бъде поставена единствено въз основа на симптомите. Нужни са лабораторни тестове, които да потвърдят с точност заболяването.
А за да се предпазим, най-добре е редовно да се грижим за оптималното състояние на имунната си система.
Подсилване на имунната система
Здравословно хранене, достатъчно сън и редовни упражнения могат да помогнат за укрепването на имунната ви система. Освен това приемането на добавки с витамин C и D също може да помогне за силен имунитет.
Есберитокс е имуностимулиращ и антивирусен агент, зад който стоят множество изследвания, които доказват способността му да подсилва имунната система и да се бори с респираторните инфекции.
Есберитокс е допълнение и към съпътстващата терапия с антибиотици при бактериални инфекции.
Проучвания върху комбинацията от Есберитокс и антибиотик показват, че възстановяването е значително по-бързо при пациентите с добавен Есберитокс към стандартното антибиотично лечение, а усложненията и честотата на рецидивиращи инфекции намаляват с повече от 90%.1,2 Така Есберитокс е полезно допълнение и към традиционното лечение на респираторни инфекции.
Приемането на антибиотици обаче е оправдано само при бактериална инфекция. Продуктът представлява съчетание от три билкови съставки – Бял кедър, Ехинацея и Диво индиго. Ехинацеята увеличава активността на клетките, които разпознават и унищожават вирусните патогени. Дивото индиго ускорява производството на антитела, които неутрализират патогените. А Белият кедър подобрява имунната система и съкращава продължителността на симптомите на настинка. Поотделно, тези растения се борят само с част от причинителите на вируси. Тройната растителна комбинация съчетава антивирусните и имуностимулиращите свойства на всяка билка за максимална ефективност. Есберитокс Форте и Есберитокс Фемили облекчават симптомите и съкращават продължителността на настинката, намаляват вероятността от поява на усложнения, както и повторно заразяване. Освен в хода на инфекцията, те са подходящи за профилактика и подсилване на имунитета.
1.Hauke W., Köhler G., Henneicke-von Zepelin H.H., Freudenstein J.: Esberitox® as Supportive Therapy When Providing Standard Antibiotic Treatment in Subjects with a Severe Bacterial Infection (Acute Exacerbation of Chronic Bronchitis). Chemotherapy 2002; 48:259–266.
2.Stolze H., Forth, H.: Eine Antibiotikabehandlung kann durch zusätzliche Immunstimulierung optimiert warden, Der Kassenartz 1983; 23: 43-48.