Как да се предпазим от летните вируси?

Носът ви тече, главата ви боли, започва да се появява и кашлицата. Плановете ви да прекарате топлия летен ден навън сред природата май ще трябва да почакат. Чувствате се изтощени и всичко, което искате, е да си легнете.
Имунната ви система може да бъде стресирана не само през дългите зимни дни. Да имаш кашлица и настинка по това време на годината може и да изглежда нечестно, но през лятото също върлуват множество вируси, които могат да предизвикат грипоподобна инфекция. За щастие летният грип не е много тежко заболяване – въпреки че носи „грип“ в името си.
Разлики между грипа и летните вируси
Летният грип обикновено се изразява като настинка, т.е. грипоподобна инфекция. Може да бъде причинен от много видове вируси, често това са ентеровирусите. Тези вируси се размножават в червата и лесно се предават, например чрез ръкостискане.
Истинският грип се появява през зимата и е инфекциозно респираторно заболяване, което се причинява от инфекция с грипен вирус. Хората често приемат двата вида инфекции за едно и също заболяване. Докато зимният грип атакува дихателната и отделителната система, летните вируси се насочват основно към стомашно-чревния тракт.
Симптоми на летните настинки
Въпреки че летните настинки нямат нищо общо с типичния грип, симптомите се припокриват. Типичните симптоми на летен грип са:
- подсмърчане
- кашлица
- болки в ухото, главоболие
- болки в гърлото и крайниците
- загуба на апетит
- треска
- коремна болка и диария
Колко време продължават летните настинки
Острата фаза на летен грип продължава около три дни. Ако основните симптоми продължават след това, трябва да се консултирате с лекар. Трябва да се потърси и медицинска помощ, ако температурата ви се повиши над 39 градуса. За да се възстановите напълно от настинката, ще са ви нужни около 7 дни.
Домашни средства и лекарства
Кой е най-добрият начин за облекчаване на симптомите на летния грип? Добрата почивка. Колкото и да е изкушаващо топлото време навън, ще ви е нужна поне седмица, за да възстановите силите си.
Домашните средства, които обикновено помагат срещу настинка, възпалено гърло и кашлица, са ефективни и срещу летния грип.
Изпотяване
Ако усетите настинка, тогава изпотяването може да направи чудеса и да подобри защитните сили на организма ви. Вземете си горещ душ и изпийте една или две чаши чай, за да се затоплите по-бързо. След това си легнете и се завийте добре. Пийте много течности: вода, билков чай или плодови сокове.
Възпалено гърло
Пийте чай от лайка, градински чай или мащерка или топло мляко с мед, за да облекчите възпалението.
Суха кашлица
При суха кашлица топлото мляко с мед или чай от живовляк и шипка могат да намалят дразненето и гъделичкането в гърло. При влажна кашлица по-подходящи са чай от иглика, копър, анасон или мащерка.
Запушен нос
Разтворете една чаена лъжичка сол в един литър вода. Използвайте този разтвор, за да продухате носа си. Това ще ви помогне да изхвърлите вирусите и бактериите от носната кухина.
Повишена температура
Хладна вана или душ могат да помогнат да свалите температурата. Температурата на водата трябва да е приятна за тялото и да не е много хладка или твърде гореща – това може да шокира тялото и да повиши телесната температура още повече. Накисването на краката в солена и топла вода също помага за понижаване на телесната температура.
Колко време сте заразни с летен вирус?
Когато кихате и кашляте, вирусите лесно се разпространяват по въздуха. През първите два до три дни сте особено заразни за околните. Въпреки това, рискът от инфекция може да продължи и до една седмица, ето защо избягвайте контактите с други хора. Настинките могат да бъдат предадени дори преди заболяването да се прояви – тъй като микробите вече са се установили в тялото и рискът от предаване е даже още по-голям, преди да се появят първите симптоми.
Ето и още няколко съвета кака да се предпазите от летните вируси:
Студеното време не е предпоставка за настинки. Достатъчно е, имунната ви система да е отслабена. Тогава микробите вече имат предимство.
- Пийте много течности, за да поддържате лигавицата влажна
- Проветрявайте редовно помещенията
- Избягвайте климатик и стоенето на течение
- Мийте редовно ръцете си със сапун
- Избягвайте големи тълпи от хора
- Спете достатъчно и се хранете здравословно
- Профилактика и съкращаване на симптомите
Профилактика и лечение
Хубаво е да знаем как да се борим с летните вируси, но още по-добре е да сме запознати и как да се предпазим от тях. Растителните лекарствени продукти ни помагат по естествен път да мобилизираме имунната си защита със силата на природата и да съкратим времето за боледуване.
На пазара има множество продукти, които претендират, че подсилват имунитета. Когато избирате продукт, е важно зад него да стоят клинични проучвания, за да сте сигурни за качеството, ефикасността и безопасността. Есберитокс Форте е един от доказаните продукти на българския пазар, който съчетава антивирусно и имуностимулиращо действие, а зад него стоят над 90 години опит и над 20 клинични проучвания. Съставките от бял кедър, диво индиго и ехинацея се борят с вирусните инфекции още в самото начало на заболяването и предотвратяват тяхното развитие и задълбочаване. Есберитокс Форте съкращава и времето за боледуване с 2-3 дни. Есберитокс Фемили пък има същите свойства, но е подходящ и за деца над 4 години.