Как да избегнем усложненията при вирусна инфекция
С падането на температурите, навън изпълзяват и настинките, и вирусните инфекции. Студеното време влияе на носната лигавица и тя започва да пропуска по-лесно вирусите. Неприятните симптоми, които изпитваме, са всъщност резултат от реакцията на имунната ни система, включително освобождаването на т.нар. кинини и интерлевкини.
Много видове вируси могат да причинят вирусна инфекция и човешкото тяло никога не може да изгради устойчивост срещу всички тях. Ето защо те са толкова чести и толкова често се завръщат. А неправилно лекуваната или нелекуваната вирусна инфекция може да доведе до редица усложнения. Риновирусите например, които са едни от основните причинители на настинката, са виновни за 40% от астматичните пристъпи при децата в училище и за около 60% от усложненията при възрастни с белодробни болести1. Пушенето, стресът, контактите с болни и замърсени повърхности са допълнителни рискови фактори, които могат да доведат до усложнения при вирусни инфекции.
Симптоми
Когато се сблъскаме с настинката, имунната ни система започва усилено да работи, за да се пребори с нея. В резултат на това дискомфортът, който изпитваме, е нашата имунна система, която се опитва да се пребори с чуждите патогени.
Симптомите на вирусната инфекция могат да варират, но най-често срещаните включват:
- възпалено гърло
- кашлица
- кихане
- запушен или течащ нос
- главоболие
По-редките симптоми включват:
- мускулни болки
- треска
- зачервени очи
- отпадналост
- загуба на апетит
Усложнения
Над 200 различни вируса могат да причинят симптомите на настинка, а риновирусите са отговорни за повечето от тях. Има редица рискови фактори, които могат да доведат до усложнения при вирусни инфекции.
- Неукрепналата имунна система на малките деца, които страдат най-често от вирусни инфекции – между 3 и 9 пъти на година
- Възрастни със слаба имунна система или хронични заболявания
Вирусните заболявания обикновено не са сериозни и отшумяват след 7–10 дни. Понякога обаче могат да възникнат усложнения като:
- пневмония
- остър бронхит
- отит (инфекция на средното ухо)
- стрептокок в гърлото
- настинката може да влоши симптомите на астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) – която включва емфизем и хроничен бронхит.
Профилактика
Месеците в началото на есента са най-подходящото време за профилактика и превенция на вирусните заболявания. Доброто хранене, честото проветряване на помещенията и честото миене на ръцете си остават най-добрите и естествени лекарства за профилактика.
Съвременната медицина залага все повече на имуномодулаторите като предпочитано средство за предпазване на организма от различни вирусни инфекции и усложнения. В това число попадат и фитоимуномодулаторите, в които се използва лечебната сила на различни растения като ехинацея например.
За разлика от противогрипните ваксини, които предоставят ефикасна защита, но действат само срещу грипния вирус, фитоимуномодулаторите засилват функцията на цялата имунна система и така са способни да ни защитят от по-широк кръг сезонни заболявания.
Есберитокс е един от тези фитоимуномодулатори, които отдавна са доказали ефективността си срещу вирусните и простудните заболявания. Той действа директно срещу причинителите на вирусната инфекция. Есберитокс съдържа ехинацея, диво индиго и бял кедър.
Ехинацеята подпомага образуването на антителата, намалява възпаленията, облекчава симптомите на настинка и грип, и атакува директно някои видове гъбични възпаления.
Дивото индиго потиска вирусните инфекции на горните дихателни пътища, помага срещу възпаления на лимфите, а в комбинация с ехинацеята подсилва цялата имунна система.
Белият кедър стимулира имунната система и има антивирусно действие. Ето защо при острите и хронични инфекции на носа, устата и гърлото, белият кедър се смята за незаменим метод за тяхното облекчаване и лекуване.
Проучванията показват, че комбинацията от приложението на бял кедър, ехинацея и диво индиго облекчават много по-бързо инфекциите на дихателните пътища. Едно проучване, проведено при 4,053 пациента с бактериална инфекция на горните дихателни пътища, също доказва добрата ефикасност на Есберитокс. Резултатите показват значително намаляване (с до 90%) честотата на рецидивите при хората, при които към конвенционалната антибиотичната терапия е добавен Есберитокс.2
-
Common cold--risk factors, transmission and treatment, Ugeskr Laeger, 2001 Oct 8;163(41):5643-6.
-
Stolze H., Forth, H.: Eine Antibiotikabehandlung kann durch zusätzliche Immunstimulierung optimiert warden, Der Kassenartz 1983; 23: 43-48.