Вирусните инфекции - какво знаем за тях и защо не трябва да ги подценяваме?
С настъпването на студените дни се увеличават и оплакванията от вирусни инфекции. Вирусите са много малки микроби, обвити в протеиново покритие, които са причината за често срещаните инфекциозни заболявания като обикновена настинка, грип и кожни възпаления.
Вирусните инфекции са бактерии-похитители. Те нахлуват в живите и здрави клетки, и ги използват, за да се размножават. Вирусните инфекции обичат да атакуват черния и белия дроб, дихателната и кръвопреносната система. Ако имате здрава имунна система обаче, това може да ви помогне да се преборите по-лесно с вируса или въобще да не се разболеете.
При повечето вирусни инфекции лечението може да помогне с овладяване на симптомите, докато чакате имунната ви система да отговори и да се пребори с вируса. Антибиотиците нямат ефект, а самолечението с тях може да доведе до сериозни усложнения. Най-успешното лечение е допълнителното и превантивното укрепване на имунната система и антивирусните лекарства.
Видове вируси
Вирусите се класифицират като ДНК или РНК вируси, в зависимост от това дали използват ДНК или РНК, за да се самопроизвеждат. ДНК вирусите включват заболявания като херпес. РНК вирусите включват ретровируси, като HIV (вирус на човешка имунна недостатъчност), и коронавируси – като SARS-CoV2. РНК вирусите, особено ретровирусите, са склонни да мутират, което означава, че наборът от генетични инструкции, необходим на вируса, за да функционира, може да се променя, докато той продължава да се разпространява.
Симптоми
При вирусните инфекции обикновено симптомите са по-краткотрайни и класически. Те включват висока температура, втрисане, възпалено гърло, запушен нос, хрема, кашлица и болки в тялото. В повечето случаи симптомите продължават от три дни до седмица, а след това бавно изчезват с течение на времето. Така например, понякога кашлицата може да продължи до един месец след оздравяването.
Един от най-сигурните симптоми на вирусна инфекция е високата температура. Температурата над 37 градуса показва, че имунната ни система е преодоляна и вече сме болни. След първия ден обикновено се появяват и запушеният и течащ нос, кихане, дразнене и неприятното усещане в гърлото. Положителната новина е, че над 90% от вирусните инфекции могат да преминат без лечение на антибиотици и се саомоограничават с времето. Проблемът е, че мутират, за да се завърнат отново през следващия сезон.
Понякога хората, които имат вирусни инфекции, като например грип, могат да развият и тежки бактериални инфекции. Грипът и други респираторни вирусни заболявания могат да доведат до пневмония. Особено уязвими са хората в напреднала възраст и тези със съпътстващи хронични заболявания.
Инфекциите на горните дихателни пътища и белите дробове са едни от най-често срещаните вирусни заболявания през есенно-зимния сезон. Една нелекувана или неправилно лекувана инфекция на горните дихателни пътища може да доведе до по-сериозни усложнения, затова бързо се посъветвайте с вашия лекар, който може да ви направи и редица изследвания на секрет, пълна кръвна картина, рентген, за да постави точната диагноза и лечение. Ако хремата се задържи повече от 5-7 дни, това може да означава, че синусите също са инфектирани и е нужна рентгенография.
Една от най-честите грешки, които хората правят, в първите дни на заболяването, е да подценят важността на здравия сън и добрата почивка. Най-важното по време на вирусна инфекция е да държите тялото си в добро общо състояние, подкрепено с много течности, витамини и разнообразна храна.
Наред с конвенционалните лекарства, съществуват и редица препарати за повишаване защитните сили на организма, които намаляват продължителността на боледуването, предотвратяват усложненията и рецидивите, помагайки на тялото бързо да се възстанови след вирусната инфекция. Един такъв продукт е Есберитокс Форте, който мобилизира имунната защита с помощта на активни вещества, извлечени от растенията бял кедър, диво индиго и ехинацея. Есберитокс Форте намалява продължителността на вирусните и простудните заболявания с 2-3 дни, облекчава симптомите, като запушен нос, хрема, отпадналост, болки в гърлото. Специалният му имуноактивен комплекс предотвратява опасността от повторно развитие на заболяването и сериозни усложнения по време на боледуването.