Лятото е тук, а с него и летните вируси. Как да се предпазим?

Лятото вече е тук, което означава, че освен море, хубаво време и коктейли на плажа, вече ни дебнат и не толкова приятни неща, като летните вируси. Освен коронавирусът, летните зарази са още една опасност, за която трябва да внимаваме в сезона на жегите и праха.
Летните вируси често причиняват грипоподобни заболявания (кашлица и хрема) и стомашно-чревни проблеми (диария и повръщане). Но могат да доведат и до по-страшни неща, като асептичен менингит, енцефалит и миокардит (възпаление на сърдечния мускул). Паралелно с това през лятото се повишава и популацията на комарите и кърлежите, които също могат да донесат много зарази.
Симптомите
Предаването на летните вируси става по въздушно-капков и контактен път. А най-честите места, където можем да хванем такъв вирус, са предимно курортите. Положението се усложнява още повече от високите температури, които нарушават работата на имунната система и по-бързо развалящата се в летните жеги храна.
Мъжете и жените могат да бъдат предразположени към вирусна инфекция по различен начин. Например смъртността при мъжете, причинена от летните вируси, може да бъде много по-голяма, заради различията в имунните им системи.
За малките деца пък най-опасен е ротавирусът. Той може да причини тежка диария, а някои случаи протичат с по-тежки симптоми, като тежко повръщане и сериозна дехидратация. Симптомите се развиват бързо и включват отпадналост, висока температура и силна коремна болка. Изхожданията са много чести, а целият вирус може да отнеме седмица, докато се преболедува.
Друг, често срещан летен вирус, е гастроентеритът, известен още като стомашен грип. Симптомите на стомашния грип могат да включват висока температура, стомашни болки, загуба на апетит и отпадналост.
Добрата новина е, че в летния сезон всъщност се наблюдават по-малко вирусни инфекции в сравнение със зимния. А тежестта на симптомите е по-лека в сравнение със заразите, които ни дебнат в студените месеци.
Как да се предпазим?
Често миене на ръцете
Поставянето на ръката пред устата, когато кашляме или кихаме, и честото миене на ръцете остават едни от най-сигурните начини да се предпазим от разпространението на вируси. Летните вируси са силно заразни и обикновено първите симптоми се проявяват още в първите 24 часа.
Хидратация
Хидратирайте се обилно, като не забравяте да пиете достатъчно течности. Не забравяйте да ядете и достатъчно плодове – като портокали и лимони и зеленчуци като моркови, за да си набавите необходимите антиоксиданти. Препоръчително е да пиете поне по 1,5 литра вода на ден и да избягвате газираните напитки и соковете с добавена захар.
Предпазни средства
Носенето на маски и ръкавици, спазването на социална дистанция и честото използване на дезинфектанти може значително да намалят риска от заразяване.
Погрижете се за храната си
Намалете опасността от хранителни натравяния, като добре измивате плодовете и зеленчуците, повърхностите за готвене и приборите за хранене. Гответе храната на подходящата температура, а това, което остане след ядене, бързо прибирайте в хладилника.
Подсилете имунната си система
Най-сигурният начин да избягате от болестите е да укрепите имунната си система. Добър вариант тук са продуктите на билкова основа и използването на имуномодулатори. Имуномодулаторите действат върху различни нива на имунната система и модифицират реакцията на имунната система чрез увеличаване производството на серумни антитела. Те подобряват имунния отговор на организма срещу летните вируси и мобилизира имунната защита. Като продуктите на Esberitox® например, мощната комбинация от ехинацея, бял кедър и диво индиго се бори с вирусната инфекция още в самото начало и по този начин предотвратява нейното развитие и задълбочаване. Освен за профилактика, Есберитокс е ефективен и в хода на боледуването, защото доказано скъсява продължителността на неразположението и облекчава симптомите на вируса. Различните комбинации на Есберитокс са подходящи и за малки деца, а съставките му го превръщат в 5-пъти по-мощна растителна комбинация, която предпазва и от най-свирепия летен вирус.
Изображение: www.freepik.com